K-S 5 U potoka

V sobotu 2.7. proběhne na nedaleké dělostřelecké tvrzi Horka v Králíkách akce s názvem Fort Fest. V podzemních sálech se budou prezentovat rozličná muzea opevnění z domova i zahraničí a Muzeum čs. opevnění K-S 5 U potoka na této akci nebude chybět. Na našem stánku bude možné zakoupit některé suvenýry, dozvědět se něco o historii a rekonstrukci objektu či našich plánech do budoucna.

Jelikož z centra dění to na náš objekt je jen kousek, připravili jsme na tento víkend speciální prohlídky a další akce. Pokud navštívíte nejlépe zrekonstruovaný objekt na Králicku, rozhodně nebudete litovat. Pro tento víkend se na bunkru objeví exponáty, které při běžných prohlídka není možné vidět. Některé místnosti navíc budou dovybaveny tak, jako by si posádka jen na chvíli odskočila.

Před objektem na návštěvníky dýchne atmosféra 30. let, naleznou zde dobové ležení a vojáci předvedou ukázku výcviku a obsluhy zbraní. Pro dokreslení doby první republiky bude možno zaposlouchat do vysílání rozhlasu nebo si přečíst noviny z tohoto období. V přísně střeženém pohraničním pásmu budou hlídky provádět kontrolu a není vyloučeno, že se objeví i neznámý narušitel.

Dalším z lákadel budou speciální prohlídky pravého zvonu pro lehký kulomet. Poprvé v historii našeho muzea bude tento kompletně zrekonstruovaný zvon zpřístupněn a vybaven jak zbraní, tak speciálním zvonovým periskopem, kterým se návštěvníci budou moci rozhlédnout po okolí. Zažijí tak na vlastní kůži, jak by se cítil voják konající službu v tomto stísněném prostoru. Je však nutné brát ohledy, že tento stísněný prostor limituje kapacitu prohlídek.

Doprava do Dolní Moravy, kde se objekt nachází je možná několika způsoby: Zvláštní parní vlak přijíždí do oblasti před 11 hodinou a končí ve stanici Červený Potok, ze které je to na bunkr cca půl hodiny pěšky. Veřejnou dopravou - vlak je krom zvláštního vlaku nahrazen náhradní autobusovou dopravou (využijte stanice Prostřední Lipka – Červený potok). Pro zájemce bude v sobotu zřízena mimořádná doprava, která Vás z místa konání akce dopraví až na Dolní Moravu. Bližší informace na našem stánku v podzemí případně facebooku. Automobilem na začátek obce Dolní Morava a druhá odbočka vpravo Vás navede na naše parkoviště. Odbočka je značena žlutou cedulí.

Náš objekt bude otevřen v sobotu 9-18 hod, neděle 9-14 hod. Vždy v 9 hodin bude slavnostně vyvěšena státní vlajka. Prohlídky začínají každou celou hodinu, nebo dle zvýšeného zájmu. Prohlídky pravého zvonu pro LK probíhají průběžně.

Další informace naleznete na facebooku nebo webu:

http://www.facebook.com/K-S-5-U-potoka-132855276360/
mediální partneři:
pořadatelé: BoudaMuseum Hůrka KPO VMK
podporovatelé:
Optimalizováno pro: 800x600 | IE, Mozilla FireFox| XHTML 1.0 Transitional | CSS | Designed by: HADAPrint; PHP by tam!ko